„Wszystko w swoim czasie”
Jednym z ważnych kroków na drodze do przyjęcia Święceń prezbiteratu jest otrzymanie posługi Akolitatu, której udzielono mi podczas Odpustu w Domu Misyjnym w Ożarowie Mazowieckim.
Będąc na drodze formacji do wieczystej inkorporacji (wcielenia) do Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa i zarazem do przyjęcia sakramentu Święceń, droga ta kojarzy mi się jakoś z popularnymi wyścigami rowerowymi, gdzie zawodnicy przebywają kolejne etapy. Dla mnie po czasie formacji specjalnej i inkorporacji czasowej, trwa etap formacji seminaryjnej, podczas której co jakiś, właściwy, odpowiedni czas, udzielane są posługi: lektoratu i akolitatu. Z utęsknieniem czeka się na te obrzędy i nowe, związane z nimi zadania.
Podczas Mszy Świętej w czasie Odpustu ku czci św. Franciszka Ksawerego, mającej miejsce w sobotę, 4 grudnia 2021 roku, ks. prowincjał Daniel Mokwa CPPS udzielił mi posługi akolitatu. Cieszy fakt, że towarzyszyli mi podczas tej uroczystości moi rodzice – świadkowie wzrastania w wierze i kładący jej fundamenty, współbracia z formatorem, ks. Zbigniewem – dbający o wzrost w duchowości i życiu wspólnotowym, a także alumni z trzech różnych zgromadzeń, z którymi razem zdobywamy wiedzę w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów.
Szukając znaczenia słowa „Akolita”, warto zauważyć, że w języku greckim słowo to oznacza „towarzyszący, idący za kimś” czy „naśladować, towarzyszyć”. Zatem akolita przede wszystkim wezwany jest do coraz głębszego naśladowania Chrystusa, towarzyszenia Jemu w Jego Misji zbawienia świata.
Podczas obrzędu ustanowienia akolity, przewodniczący liturgii prosi Pana Boga, w imieniu całego Kościoła, by ustanawiany „gorliwie spełniając posługę przy ołtarzu i wiernie rozdzielając swoim braciom i siostrom chleb życia wiecznego, stale wzrastał w wierze i miłości ku zbudowaniu Twojego Kościoła.” Samemu obrzędowi towarzyszy także pouczenie dla akolity, by tak postępował, aby mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim.
Można zatem zapytać, po co jest taki akolita? Wśród wielu zadań akolity można wyróżnić szczególnie przygotowywanie ołtarza, asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza, rozdzielanie Komunii Świętej, gdy brak odpowiedniej liczby wyświęconych szafarzy czy puryfikowanie (oczyszczanie) i porządkowanie naczyń liturgicznych po rozdzieleniu Komunii.
Wyjątkową posługę akolita może spełnić zanosząc Komunię Świętą do chorych jak też wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji.
Trzeba tu nadmienić, że zadania akolity nie ograniczają się do samej liturgii. Dobrze jest, gdy angażuje się w adorację Najświętszego Sakramentu, przygotowanie uroczystości liturgicznych, pomoc potrzebującym czy organizowanie wolontariatu.
Nieraz brakuje cierpliwości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy za jednym kliknięciem wszystko otwiera się natychmiast, trudno wyczekiwać kolejnych kroków, ale dopiero z czasem, kiedy nabiera się doświadczenia i podejmuje coraz większą odpowiedzialność za życie Kościoła, mogę stwierdzić, że prawdziwe są słowa „Wszystko w swoim czasie”.
Tym tekstem pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich i podziękować za wszelkie wsparcie, szczególnie modlitwę, którą towarzyszycie mi na drodze powołania. Niech każdemu Bóg błogosławi!
Błogosławiona Krew Jezusowa!
Br. Jan Stankowski CPPS
Materiał przygotowany w ramach zajęć z Technologii Informacyjnej