Dnia 3 grudnia szczególnie w naszym Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym obchodzimy odpust naszego patrona. Św. Franciszek Ksawery jest patronem naszego domu oraz Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Św. Franciszek jest dla nas przykładem misjonarza. Potrafił On zaufać Bogu i dlatego mógł szerzyć Ewangelię na całym świecie.
W tym dniu o godzinie 18:00 została odprawiona uroczysta Suma Odpustowa w naszym domu, której przewodniczył prowincjał ks. Franciszek Grzywa CPPS, a homilię wygłosił ks. Jan Latoń SAC – proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, wraz z nim celebrowali: rektor domu ks. Henryk Czubat CPPS, prefekt kleryków ks. Mariusz Szykuła CPPS, ks. Ksawery Kujawa CPPS, ks. Eliasz Grgic CPPS oraz pozostali kapłani…
Dzisiejsza Ewangelia była o wierze setnika. Właśnie słowa setnika wypowiadamy przed przyjęciem komunii świętej: „Panie, nie jestem godzien abyś przyszedł…”. Ks. Jan nawiązał do Roku Wiary i do słów Benedykta XVI, że wiara winna być celebrowana, przeżywana, przemodlona i wyznawana. Tylko taka wiara może stać się źródłem owocnego apostolstwa. Taką owocną wiarę, a nawet wiarę, która nas zachwyca posiadał św. Franciszek Ksawery. W rodzinnym zamku, św. Franciszek często wpatrywał się w Chrystusa ukrzyżowanego, który się uśmiechał. Ten uśmiech oraz radość z podejmowanej codziennie ofiary towarzyszył świętemu przez całe życie. Misjonarze to ludzie wiary, oddani całkowicie Bogu. Jak mówił Arcybiskup Bruno Forte: „chrześcijanin to biedny ateista, który każdego dnia na nowo próbuje uwierzyć”. Niech życie misjonarskie naszego patrona, będzie dla nas przykładem i inspiracją dla naszego życia.
Nasze świętowanie dalej kontynuowaliśmy przy wspólnej agapie – kolacji. Była to okazja aby jeszcze bardziej poznać siebie nawzajem. Wśród zaproszonych gości byli: najbliżsi sąsiedzi, dobroczyńcy i sympatycy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego, księża Pallotyni, siostry Urszulanki oraz członkowie Wspólnoty Krwi Chrystusa.
Po raz czwarty w Domu św. Franciszka Ksawerego zagościł Teatr Akademicki UKSW „…ale o co chodzi…?”, który uświetnił swoim przedstawieniem p.t. „Drugi Pokój” ten wyjątkowy dzień. W latach poprzednich odbyły się premiery spektakli „Tajemnice” (2011), „Czarna Wołga” (2010), „Dzień Gniewu” (2009).
Ona i On gnieżdżą się w ciasnym pokoju, a tuż za ścianą mieszka starsza pani. To najkrótszy i chyba jedyny sposób w jaki można opisać fabułę dramatu Zbigniewa Herberta. Reżyser Piotr Żabczyński oraz aktorzy: Natalia Malczyk i Max Bugajak po początkowej negacji tekstu zaczęli się zastanawiać nad historią tych dwojga ludzi… Okazało się, że tekst napisany w latach 50. może być aktualny również dziś.