Dzisiejsze czuwanie rozpoczyna cykl spotkań o modlitwie Ojcze Nasz. Ta modlitwa będzie nas uczyć jak wejść w głębszą zażyłość z Bogiem, jak odkrywać coraz bardziej miłość Boga.
Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na naszą relację z Bogiem jest mój własny obraz Boga Ojca, który posiadamy. To właśnie jak wyobrażamy sobie Boga ma znaczenie w jaki sposób będziemy z Nim nawiązywać relacje. Najczęściej relacja do naszego ziemskiego ojca rzutuje na kontakt i obraz Boga. Przyjrzyjmy się różnym obrazom Boga Ojca.
Obrazy Boga Ojca:
- autorytarny – nie nawiązuje dialogu, kieruje do nas tylko polecenia, przytłacza nas jego obecność, jesteśmy dzieckiem bez inicjatyw i samodyscypliny
- dostawca – przynosi rzeczy materialne, nie nawiązuje relacji
- kumpel – nie wymaga, mówi po imieniu, musimy się sami wychowywać
- służalczy – to my mówimy jak ma wyglądać nasze życie, pragniemy aby Bóg spełniał nasze zachcianki; modlimy się do Niego, tylko wtedy gdy mamy jakąś potrzebę
- „Bozinka” - Bóg słodki, uśmiechnięty, jego blask jest tak wielki że przestajemy widzieć cokolwiek; jest Bogiem dla ludzi kruchych, zrozpaczonych, którzy pragną uciec przed niedoskonałością życia i przed swoją ciemną stroną. Wystarczy jedno Jego posunięcie nie po naszej myśli i już nie wierzymy.
- Markiz de bóg - bóg gniewu – wymaga posłuszeństwa, pokory; zsyłając kary pokazuje że troszczy się o ciebie; pogardza grzesznikami, jest okrutny i despotyczny; jest na bliski kiedy zbieramy negatywne konsekwencje naszego postępowania.
- śmieciarz – zbyt miłosierny, przez co człowiek unika odpowiedzialności; cudowna koncepcja przebaczającego Boga. Bóg śmieciarz to po prostu maszyna do mechanicznego oczyszczania duszy.
- mistrz ceremonii – otoczony pewnymi rytuałami będącymi tylko widowiskiem, sztucznym szacunkiem, a wewnątrz jest całkowicie pusty
To tylko niektóre fałszywe obrazy Boga Ojca.
Podczas czuwania mogliśmy się zastanowić jaki mamy obraz Boga i jak to wpływa na nasze życie. Programie była także adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie Pisma św. oraz Msza Święta.