Podczas tego czuwania rozważaliśmy, czym jest pokój i jak go można wprowadzać w życie. „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami bożymi” (Mt 5, 9).
Kilka myśli z konferencji:
W języku greckim słowo szalom oznacza pozdrowienie i życzenie, aby Bóg Cię błogosławił. Co ciekawe u Żydów jest jedna jedyna możliwość skłamania dla wprowadzenia pokoju w relację z daną osobą.
Jak można działać na rzecz pokoju?
- przebaczyć i pojednać się z drugą osobą
- pojednać innych z Bogiem w taki sposób, aby nie zmuszać ich siłą do zmiany swojego życia, bo każde nawrócenie zaczynamy od siebie (inną definicją nawrócenia jest przewartościowanie swojego życia)
- nauczyć się patrzyć na drugich „oczami Jezusa”, aby doświadczać Jego miłości, która przemienia nas i innych
- pojednać się samemu z Bogiem (często winimy Go, że zbyt wiele od nas wymaga lub ma inne plany wobec nas)
- oddanie się w pełni Bogu (nie chodzi o to, że musimy radykalnie zmienić swoje życie dla Boga, ale chodzi o właściwą hierarchię wartości i właściwy stosunek do samego siebie, bliźnich, Boga i tego co nam daje)
Dobrym przykładem wprowadzania pokoju jest film „Podaj dalej” gdzie dziecko wymyśliło sposób na ulepszenie świata. Należy uczynić trzy dobre uczynki, a osoba obdarowana także ma uczynić kolejne trzy dobre czyny…
(…) Nasze reakcje mogą być bardzo rożne w zależności od sytuacji i własnego temperamentu. Warto pamiętać, że reagujemy wg tego co nosimy w sercu. Jeżeli nosimy tłumioną agresję w sobie – kiedyś ona wybuchnie nieadekwatnie silnie do sytuacji. Natomiast gdy w nas przebywa Słowo Boże jesteśmy wtedy zupełnie inaczej zareagować, nasza reakcja będzie bardziej humanitarna.
Aby nosić w sercu pokój, warto stosować się do wskazań:
- modlić się – podczas modlitwy jesteśmy pocieszani przez Boga i tą pociechą mamy wspierać innych
- rozważać Słowo Boże – jest ono gwarancją przebywania ciągle w obecności Boga
- czynić codzienny rachunek sumienia – rozpoczynać od dziękowania Bogu za każdą chwilę, a następnie stanąć w prawdzie przed Bogiem
- poznawać siebie – uświadamiać sobie kim się jest: poznawać swój temperament, schematy działania, swoje potrzeby, wady, zalety…