Słowa modlitwy Ojcze Nasz: „bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi” zainspirowały nas aby szukać na co dzień woli Bożej. Tam jest niebo gdzie spełnia się wola Boża. Każdy z nas pragnie iść przez życie z radością i satysfakcją. Jedynie Bóg może nam pokazać jaka jest dla nas najlepsza droga do Nieba. Na konferencji kl. Marcin Pawlicki przypomniał nam reguły rozeznawania duchowego według św. Ignacego Loyoli. Teraz już wiemy, że Bóg działa przez nasze pragnienia. Daje nam także różne natchnienia, które możemy odczytać aby wypełnić Jego wolę; Istnieją dwa stany duchowe - pocieszenie i strapienie. A co najważniejsze aby w strapieniu nie podejmować życiowych decyzji.
Plan czuwania nocnego:
- 20.00 Rozpoczęcie - kawa, herbata, zawiązanie wspólnoty
- 20.30 Konferencja - „bądź wola Twoja…” czyli jak rozeznawać Boże wezwanie na co dzień.
- 21.30 - 22.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu
- przerwa
- 22.50 Teatr Słuchania - warsztaty
- 23.50 Rozważanie Pisma Św. w grupach
- 01.30 Niedzielna Eucharystia
Dziękujemy Zuzannie Gawron za poprowadzenie warsztatów Teatru Słuchania. Nauczyliśmy się jak można słuchać drugiego człowieka oraz w jaki sposób tworzyć dobre relacje. Dzięki prostym ćwiczeniom doświadczyliśmy na nowo jak ważne są ludzkie relacje…
Teatr Słuchania jest robiony przez ludzi i dla ludzi chcących uczyć się umiejętnie słuchać innych i cierpienia tych Ostatnich na Ziemi. Jest teatrem, który chce być narzędziem do zmiany społecznej i każdy może go robić, bo każdy może zmieniać świat poprzez sztukę zaangażowaną w sprawiedliwość.
Teatr słuchania chce tylko przywrócić praktykę czegoś, o czym coraz bardziej chcemy zapomnieć, bo jest to nierentowne dla wielu koncernów, w kulturze przemocy i konsumpcji: to aby „być człowiekiem”, aby kochać. Miłość jest kluczem do tworzenia relacji z innymi ludźmi: zgodnie z przykazaniem widniejącym w Biblii: „miłujcie się wzajemnie tak jak ja was umiłowałem”..
Jak to zrobić? Jak szukać wypełniania woli Boga, abyśmy się miłowali wzajemnie na Ziemi, tworzyli niebo tu i teraz? To może wydawać się niesłychanie trudne, jako że mamy zamydlone oczy, pozatykane uszy i zaszywamy sobie ze strachu sami usta. Teatr ten proponuje na początek głębokie, całkowite wsłuchanie się w rzeczywistość i w drugiego człowieka, ocenienie tej rzeczywistości i ustosunkowanie się do niej. Następnie proponuje walkę z tym, co nieludzkie, niemiłosne: walkę ze złem tłamszącym godność ludzką…