Myślę, że warto do tej homilii wracać jako programu i naszego wkładu jako WKC w Kościół Katolicki w Polsce. Pozdrawiam z życzeniami Noworocznymi na 2016 rok. Ks. Bogusław Witkowski cpps
Homilia na ogólnopolskim czuwaniu nocnym Wspólnoty Krwi Chrystusa Pasterka- Jasna Góra 12/13.12.2015 r.
Drodzy bracia i Siostry !
Wstęp:
Jak co roku gromadzimy się na nocnym czuwaniu WKC w naszym narodowym Sanktuarium Maryjnym, przeżywając już obecnie Rok Miłosierdzia w całym Kościele, a w naszej Wspólnocie Rok Rozeznawania Woli Bożej. Równocześnie jako Misjonarze Krwi Chrystusa obchodzimy ważny jubileusz 200-lecia powstania naszego Zgromadzenia na świecie. Wraz z nami przeżywają także swój jubileusz 50-lecia powstania Prowincji w Polsce Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa.
To wszystko jest wielkim powodem do radości, którą chcemy wyrazić Bogu w tę niedzielę, którą Kościół nazywa w języku łacińskim letare (radości). Przynosimy także tutaj na Jasną Górę całoroczny trud pracy formacyjnej i apostolskiej naszych wspólnot, aby przez Maryję ofiarować go Jedynemu Bogu. Przynosimy także nasze pragnienia, życzenia co do przyszłości i rozwoju naszych Zgromadzeń i Wspólnoty Krwi Chrystusa.
Bóg mówi w dzisiejszych czytaniach liturgicznych szczególnie o radości:
„ Wyśpiewuj, Córko Syjońska, podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Pan oddalił wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, już nie będziesz bała się złego( Sof 3, 14-18a).
A św. Paweł w Liście do Filipian pisze: „Radujcie się zawsze w Panu;(…) ( Flp 4,4-7). Jakby daje obietnicę, że przyjdzie Pan, Mesjasz, który pokona twoich nieprzyjaciół, pokona wszelkie Twoje lęki, będzie Twoim zbawicielem. Ty: „ Wyśpiewuj, Córko Syjońska, podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem!(…)”. Jakie mogą być wnioski dla nas? Dla mnie i dla ciebie? Ty Drogi Bracie i Siostro świadcz o Mnie(Bogu), o Mojej mocy i moim zbawieniu, o mojej Miłości potężniejszej niż grzech, o moim Miłosierdziu! Czyń, świadectwo, indywidualnie i wspólnotowo, wypłyń na głębię nowej ewangelizacji, ponieważ :” nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni jak tylko imię Jezusa Chrystusa(por. Dz 4,12)[1]. Jako Wspólnota Krwi Chrystusa zanieśmy Jezusa i jego Imię do wszystkich, którzy Go pragną, zanieśmy współczesnemu człowiekowi Jezusa w Tajemnicy Odkupienia, w Tajemnicy Jego Krwi i Przelań! Na audiencji środowej 9.12.15 r. papież Franciszek mówił o głoszeniu Chrystusa, Boga Wcielonego i Miłosiernego.
Charyzmat WKC jest Chrystocentryczny, skoncentrowany na Tajemnicy Paschalnej Jezusa Chrystusa, na Jezusie, który przelał za nas Swoją Najdroższą Krew z Miłości. Takiego Jezusa mamy zanieść światu w Tajemnicy Jego Krwi, podarować światu podobnie jak uczyniła to Maryja. Tylko wspólnota żyjąca w prawdziwej Wspólnocie Miłości i Pojednaniu, która ma swoje źródło w Eucharystii i w Miłości Miłosiernej, przedkładającej Miłosierdzie nad sąd może „zrodzić” w sposób duchowy obecność Jezusa – Zbawiciela. Takiego Zbawiciela potrzebuje świat, czeka na Niego, pragnie Go, bo On jedynie jest w stanie zaspokoić człowieka do końca, wszystkie jego pragnienia. Mawiał św. Jan Paweł II, że Człowiek nie może siebie zrozumieć do końca bez Chrystusa[2]
Człowiek pyta? My pytamy?
Czy to możliwe? Może pojawiają się wątpliwości, a może za celnikami i żołnierzami z dzisiejszej Ewangelii mówimy: „ Nauczycielu, co mamy czynić?” Jak mamy to zrobić? Ogarniać nas może niepokój i lęk, ponieważ piętrzą się trudności. W Europie pustoszeją Kościoły, społeczeństwa przyjmują ustawy przeciwne naturze, Ewangelii i nauczaniu Kościoła, poszerza się agresywna sekularyzacja[3]. Brak poszanowania życia ludzkiego, narasta zagrożenie wiary, terroryzmu i wojny. „ Nauczycielu, co mamy czynić?”
Bóg odpowiedna:
„Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz, który daje zbawienie”.(Sof 3,18)
„ Oto Bóg jest moim zbawieniem(…)”(Psalm międzylekcyjny).
O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem” ( Flp 4,4-7).
A w liście do Efezjan czytamy: „ Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. (12) Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. (13) Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. (14) Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, (15) a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. (16) W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. (17) Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - (18) wśród wszelakiej modlitwy i błagania”(Ef 6, 1-24).
Toczymy walkę duchową najpierw z samym sobą( z grzechem we mnie), ze złem w strukturach społecznych, w innych ludziach, z przeciwnikiem Chrystusa, dlatego potrzeba BYĆ MOCNYM, PRZYOBLECZONYM W ZBROJĘ: W pas prawdy, pancerz sprawiedliwości, hełm zbawienia przez Krew Chrystusa, tarczę wiary, miecz Słowa Bożego, które poznajemy co tydzień podczas spotkania z rozważaniem Pisma św.
Nie wolno nam być obojętnym na grzech, i mówić: to twoja sprawa. Nie zgadzać się na to, że ktoś umrze na wieki przez grzech śmiertelny. Nie wolno nam być obojętnym na człowieka. Na swój sposób „buntować się” przez Miłość i czyny Miłosierdzia co do ciała[4] i co do duszy[5].
Człowiek odpowiedna: Jakie będą czyny nasze gdy wyjedziemy stąd ?
1.Żyć Słowem Boga(Życia) i dawać świadectwo o nim! (Wymiana doświadczeń)
2. Rozważać za jaką Cenę zostałem odkupiony i jak jestem ważny w oczach Boga!(godność człowieka)
3. Pogłębiać Wiarę, wypłynąć na głębię.
a. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest obrona wiary Katolickiej i Chrześcijańskiej(Aplolgetyka). W Europie i Polsce, potrzeba zacząć świadomie bronić wiary Katolickiej. Najlepiej to uczynić można przez „atak”, czyli dawanie świadectwa Ewangelii.
b. Dziś potrzebna jest bardziej pogłębiona wiara, też w sensie poznania Objawienia i teologii.
c. Dziś potrzebne jest bardziej niż kiedykolwiek dawanie świadectwa Miłości Ewangelicznej, które buduje Wspólnotę i unika wszelkich podziałów. Natomiast pragnie silnego zjednoczenia w Jezusie.
Zakończenie:
Św. Kasper del Bufalo Założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa i Największy Apostoł Przenajdroższej Krwi(wg św. Jana XXIII) pisze w liście rekolekcyjnym do braci słowa, które mogą być odniesione do nas: „ Wejdźcie zatem na te rekolekcje (w Wasze życie) z księgą w rękach, a księgą tą jest Ukrzyżowany; z tarczą obronną przeciw piekłu, a tarczą tą jest orędownictwo Maryi; a wreszcie z bronią potężną, by coraz bardziej upokarzać pychę lucyfera, a bronią tą jest modlitwa(..)”. Co ciekawe Potem na zakończenie dodaje : „ Żyjcie(..) dla Boga, żyjcie z Bogiem i starajcie się wyłącznie o jak najgłębszą jedność z samym Bogiem, a będziecie świętymi i błogosławionymi. Amen [6]„!
Ks. Bogusław Witkowski cpps Moderator Krajowy WKC
AMDG !
[1] P. Cordes, Znaki nadziei, Edycja Świętego Pawła, 1998 s. 255.
[2] Por. JPII. Homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas Mszy Św. na Placu Zwycięstwa, Warszawa, 2 czerwca 1979.: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa”.
[3] Por. P. Cordes, Znaki nadziei, Edycja Świętego Pawła, 1998 s. 257.
[4] Uczynki miłosierdzia co do ciała:1. Głodnych nakarmić 2. Spragnionych napoić 3. Nagich przyodziać 4. Podróżnych w dom przyjąć 5. Więźniów pocieszać 6. Chorych nawiedzać 7. Umarłych pogrzebać.
[5] Uczynki miłosierdzia co do duszy:1. Grzesznych upominać 2. Nieumiejętnych pouczać 3. Wątpiącym dobrze radzić 4. Strapionych pocieszać 5. Krzywdy cierpliwie znosić 6. Urazy chętnie darować 7. Modlić się za żywych i umarłych.
[6] LO s. 23.