Budowanie relacji międzyludzkich 1]
Jak uporządkować relacje?
- Co ja czuję[2] w tej relacji? Z jaką intencją wchodzę? Czy ją chcę, czy nie? Czy pojawiają się nerwy, złość?
- Co ja robię w tej relacji? Czy wykonuję gesty koherentne(spójne, zwarte) tego co czuję.
- Czy wierzę we wzajemność? Są osoby, które coś podarowują, a potem oczekują aby ktoś im coś dał.
- Czy boję się konfliktów? One są potrzebne.
Agresywność to wychodzenie poza siebie, aby nawiązać kontakt z drugim. Może być zdrowa.
Przemoc jest zła, bo zostawia ślad. Konflikt to znak relacji, może nieuporządkowanej, ale relacji. Potrzeba odczytywać i zarządzać konfliktami.
Zdrowa agresywność(proaktywna i asertywna[3])
- Uznać etapy relacji.
- Przedtem. Radość i wielkie oczekiwanie np. relacja narzeczony i narzeczona.
- W trakcie. Poznanie drugiego i gorzkie rozczarowanie. Umierają nasze marzenia. Poświecenie pojawia się jako wielka trudność. Np. relacja z przełożonym, przełożoną, b-pem.
- Po. Śmierć relacji i możliwość odrodzenia. Życie w małżeństwie, zakonie, wspólnocie, pracy może stać się piekłem itp. To jest normalne, że tak jest, ale każdą relację można odbudować !
- Przez przebaczenie!!! Z punktu psychologicznego to zostawienie wszystkiego na boku.
Pamiętamy, że :
- Relacja jest budowana pomiędzy osobami, ona jest owocem.
- Zdolność przyjęcia drugiego takim jaki jest.
- Zdolność do pracy nad nerwami i złością
- Oczekiwanie jest bardziej właściwe niż wymaganie. Podejście Sokratesa do relacji z drugim człowiekiem. Stanąć obok niego, aby wydobyć z niego samo dobro, jego talenty.
- 7. Spojrzenie transcendentne(nadprzyrodzone.
- A. Święci – tradycja katolicka
Jak to się stało, że Królestwo Chrystusa rozszerzyło się na cały świat? Musiało mieć w sobie coś specyficznego, coś oryginalnego, coś czego nie było dotąd na świecie, coś tak mocnego co pociągnęło wielkich i małych tego świata, coś tak mocnego, że pokonało wszelkie kulty pogańskie i ich bogów panujących do tej pory. Tym niesamowitym zaczynem przemieniającym świat i charakterystycznym dla uczniów Chrystusa była i jest nauka Jezusa Chrystusa, którą podsumowuje Miłość do Boga i Bliźniego oraz Miłość Wzajemna. To co jest specyficzne dla samego Boga, który Jest Trójcą Świętą. Wzajemne przenikanie się Osób, wzajemne ubogacanie się. Jedność i odrębność. Prawdziwa Miłość nie chce zła dla drugiego, nie chce jego krzywdy, a przeciwnie pragnie jego szczęścia i rozwoju, pragnie jemu pomagać. Jezus z Miłości oddał życie za nas, abyśmy byli szczęśliwi. Dziś ekstremiści islamscy oddają życie wysadzając się w powietrze niszcząc wiele istnień ludzkich. To nie jest droga Jezusa, która buduje Jego Królestwo. Jezus nie zostawiał za Sobą zgliszczy wojny, krzywd i jęków ludzkich. Jezus powiedział, że jego Królestwo nie jest z tego świata(por. J 18.33b-37). Jego nauczanie i treści tam zawarte nie są z tego świata. W historii Kościoła głoszono na rozmaite sposoby Jego Królestwo też popełniając błędy, kiedy głoszono Ewangelię przez Inkwizycję, wyprawy krzyżowe itp. Jak poznać właściwą interpretację Ewangelii, jak poznać, że to jest Królestwo Boże? Najbardziej przez wieki święci wyniesieni na ołtarze i ci ukryci nieznani potwierdzają Bożą naukę i Jego Królestwo! Oni nie tylko Je głosili słowem, ale potwierdzali życiem, byli wcieleniem Ewangelii.
Dziś wystarczy, że będziemy ich naśladować, że będziemy pielęgnować w sobie to coś, co przyczyniło się do rozszerzenia Jego Królestwa na cały świat, coś co nie jest z tego świata- Jego Miłość, Jego zasady, Jego Błogosławieństwa. Jeśli pójdziemy drogą jego świętych. Oni to wszyscy posiadają w swoim życiu jakieś szczególne rysy Jego Królestwa. Ktoś zachwycił się głoszeniem Jego Słowa, ktoś zwrócił uwagę na modlitwę i pracę, ktoś inny zauważył biednych materialnie i duchowo, inny wykupywał niewolników. Wystarczy mieć w sercu wierzącym Jego Słowa, które nie są z tego świata, a one będą w nim rosły i przynosiły owoc przemiany, nawrócenia, pokoju, radości itp. „Królestwo moje nie jest z tego świata(…)”
- B. Skutki Grzechu – Niemoc !
(Kilka myśli o źródle niemocy, słabości, lenistwa duchowego).
Kiedy trwamy w grzechach śmiertelnych pojawia się w naszej duszy niemoc. Zachowujemy się jak nasza reprezentacja Polski w meczu piłki ręcznej z Chorwacją podczas Mistrzostw Europy w 2016 roku, gdzie przegraliśmy (37:24) sromotnie. Kto zachowuje dla siebie choćby jeden grzech śmiertelny i zgadza się na niego to otwiera drzwi złemu, a on niesie spustoszenie w grzeszącym, w jego zdrowiu, w psychice, w jego rodzinie. Człowiek traci orientację, skąd to przychodzi. Szatan usypia sumienia zwracając je ku sprawom materialnym. Zapłatą za grzech jest śmierć( Rz 6, 23 ), te słowa nie tracą na ważności. Grzech wprowadza człowieka w agonię ducha, osłabia człowieka. Niemoc do rywalizacji i dania coś z siebie, do gry naszych szczypiornistów w meczu z Chorwacją mogła pochodzić nie tylko z niemocy psychicznej, czy niedyspozycji fizycznej, ale z niemocy duchowej płynącej z życia w grzechu. Grzech wprowadza człowieka w niemoc ducha, w niezdolność do walki, wpływa na psychikę i ciało człowieka.
- 8. Kilka myśli na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego[4]
- Aby koniec stał się początkiem( życia innego, roku świętego, życia konsekrowanego).
- „ Nie bierzcie więc wzoru z tego świata”(Rz 12, 1-2)[5]. (Być na świecie, ale nie ze świata).
- Osoby konsekrowane mają być prorokami, szczególnie przez posłuszeństwo Bogu i przełożonym, Słowu Bożemu, Konstytucjom i Regule zakonnej.
- Osoby konsekrowane mają być blisko Boga, ale i człowieka, jego spraw, też swojego współbrata i współsiostry.
- Osoby konsekrowane mają być osobami nadziei ( radości, że Jezus zmartwychwstał).
Xbw. cpps
[1] Tekst oparty na podstawie konferencji Tanino z Sycyli wygłoszonej 18.11.2015 r. w Trzcianne podczas rekolekcji dla kapłanów w ramach Ruchu Focolari.
[2] Różnica pomiędzy uczuciami a emocjami: Emocja to stan duszy, umysłu i ciała,
który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi. Emocja to szybka reakcja,
może być burzliwa, pasywna lub apatyczna. Uczucie, to proces psychiczny odzwierciedlający stosunek jednostki do otoczenia, do jego elementów i do samego siebie. Pojęcia tego używa się na określenie względnie stałych, emocjonalnych ustosunkowań się człowieka wobec pewnych przedmiotów, osób czy sytuacji (UCZUCIA I EMOCJE. JAK JE ROZPOZNAWAĆ , http://www.osw.wyszkow.com.pl/wp-content/03.02.2016).
[3] Słownik Języka Polskiego, Asertywny,: wyrażający swoje poglądy w jasny i otwarty sposób i dbający o jak najlepsze zaspokojenie swoich potrzeb, ale przy tym szanujący zdanie i potrzeby innych ludzi; domagający się respektowania swoich praw, ale nie kosztem innych
[4] Refleksja z Mszy św. 02.02.2016 r. z homilii o. Piotra karmelity i przemawiania Bp. Piotra Jareckiego w katedrze warszawskiej.
[5] „A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe”.