Jakie jest imię Boga? Jak brzmi? Czy kiedykolwiek zostało wyjawione? Na tym czuwaniu nocnym rozważaliśmy, kolejną cześć modlitwy Ojcze Nasz: „święć się Imię Twoje”.
Kilka myśli z konferencji, wygłoszonej przez kl. Krzysztofa:
Czym jest imię?
W niektórych kulturach i językach imię oznaczało wyrażenie istoty, określało powołanie, zadanie, jakie dany człowiek miał w swoim życiu realizować, określało sens życia. (…)
Ludzie prawie wszystkich religii próbowali nazywać, istotę, którą uważali za wyższą od siebie, która miała nad nimi władzę, nadawali jej imię. Takim ogólnym określeniem istoty wyższej, używanym przez ludzi jest Bóg. Nazwa ta wywodzi się z języka indoeuropejskiego i w pierwotnym znaczeniu oznacza światłość, która jest mocniejsza od ciemności, która rozprasza ciemności, pozwala widzieć, poznawać, rozumieć, kroczyć bezpiecznie.
Światło przyciąga człowieka do siebie, ogrzewa, pozwala przetrwać w zimnie, mrozie, umożliwia życie. W znaczeniu moralnym ukazuje popełnione zło, całą prawdę o człowieku, cały brud grzechu.
El w starożytnym wschodzie oznaczało bóstwo, z którym człowiek chciał nawiązać kontakt, spotkać się. Dlatego ludzie nazywali Boga dodając do tego El różne dodatki np. El gór, niebios, słońca, lasów. (…)
Imię w Piśmie Świętym utożsamia się z osobą, jest wyrazem osoby. Jeśli jakaś osoba nazywa rzecz, lub drugą osobę to znaczy, że ma nad nim pewnego rodzaju władzę, posiada jakąś jej część. Kiedy Bóg polecił Adamowi nazywać rzeczy stworzone, chciał by one mu służyły, by to on miał nad nimi przewagę. Dlatego logicznym jest, że człowiek nie może nadawać Bogu imienia. Tylko On sam może je objawić. Poznanie Boga, który objawia się człowiekowi pozwala zerwać z często z błędnym obrazem Boga, jaki człowiek sam sobie stworzył. (…)
Bóg objawiał się człowiekowi stopniowo: w przymierzu zawartym z Noem, Abrahamem. W księdze Wyjścia Stwórca mówi o sobie, że jest Bogiem ojców, Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba. W spotkaniu z Mojżeszem Bóg ukazuje swoje ostateczne imię, mówi do Mojżesza: „Ja jestem, który jestem”. Imię to ukazuje istotę Boga, kim On jest.
Bóg jest obecny w każdej chwili, w każdej sekundzie, nigdy nie bierze urlopu, zawsze jest na dyżurze. Jest od zawsze, jest początkiem i kresem wszystkiego, co istnieje. Jest Panem całego świata. (…)
Ważne jest, aby wypowiadając imię Boże mieć świadomość, tego, co się mówi i o kim się mówi. Sam Bóg w dekalogu nakazuje, aby Jego imię było wypowiadane z szacunkiem i godnością.
Po konferencji była adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie Pisma św. Kolejnym punktem były tańce uwielbienia. Nauczyliśmy się kilka tańców do piosenek: „Bóg jest tu, Bóg jest tam”, „Raduje się dusza ma”, „Chwalimy Cię, błogosławimy Cię”. Za pomocą gestów i ruchu można w piękny sposób wyrażać swoją modlitwę. Jest to dobra forma, aby uświadomić sobie, że przed Bogiem na modlitwie stajemy nie tylko z naszą duszą, ale również z naszym ciałem.